Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, creștinii ortodocși și catolici sărbătoresc Boboteaza. Evenimentul va fi marcat și la Giurgiu, ca în fiecare an, de către municipalitate și Episcopia Giurgiului, printr-un ceremonial religios din care nu va lipsi obiceiul aruncării Crucii Sfințite în apă și returnării acesteia Prea Sfințitului episcop Ambrozie de către tineri curajoși.
Iată programul manifestărilor dedicate Zilei de Bobotează:
LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚILOR:
Catedrala Adormirea Maicii Domnului
Canalul Cama
9.00 – 12.30 – Sfânta Liturghie – Catedrala Adormirea Maicii Domnului
12.30 – 13.00 – Deplasarea soborului de preoți și a enoriașilor la Canalul Cama pe aleea pietonala Mircea cel Bătrân, însoțiți de fanfara Centrului Cultural „Ion Vinea”
13.00 – 13.30 – Sfințirea apei din Canalul Cama
13.30 – 13.40 – Aruncarea Crucii Sfințite în apă, recuperarea și returnarea acesteia Prea Sfințitului episcop Ambrozie.
13.40 – 13.50 – Premierea câștigătorului de către dl. Primar Nicolae Barbu.
Ultima modificare: 29.12.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu